تبلیغات
كل یوم عاشورا - فلسفه و اهمیت غسل جمعه چیست؟

فلسفه و اهمیت غسل جمعه چیست؟

 

نوشته شده توسط : شـــاهد

احکام شرعی انواع غسل/ جنابت،حیض،جمعه،میت و …


در روایات فلسفه های مختلفی برای این سنت نبوی ذکر شده است و نقطه آغازین این سنت نبوی را این گونه ذکر کرده اند که در زمان رسول خدا عده ای از انصار در طول هفته با شتران آبکشی و نقل اثاث می کردند و وقتی روز جمعه فرا می رسید و اجتماع می کردند، بوی عرق ایشان موجب آزار دیگر مجتمعین می شد، لذا رسول خدا (ص) به ایشان امر فرمودند در روز جمعه غسل کنند و این سنت باقی ماند. (علل الشرایع، ج2 ص 899)
در روایتی امام رضا علیه السلام، علت را این گونه بیان می دارند که: خداوند تبارک و تعالی نماز فریضه را با نماز نافله و مستحبی تمام و کامل گردانیده و روزه واجب را با روزه نافله و وضوء و طهارت واجب را با غسل روز جمعه تکمیل و تمام فرموده است، بنابراین نقصی که ناشی از سهو و فراموشی حادث شود، توسط غسل جمعه کامل می گردد. (همان، ص 898). ازهمین رو، غسل جمعه مستحب مأکد است که دارای ثواب زیاد وفوائد فراوانی می باشد به اندازه ای که حتى بعضى از علما فتوا به وجوب آن داده‏اند و در بعضى از روایات دارد که‏«لایترکه الا فاسق‏»، یعنى، غسل جمعه را ترک نمى‏کند، مگر شخص‏فاسق، و وقت غسل جمعه از اول اذان صبح روز جمعه است تا اول ظهر و بهتر است نزدیک ظهر به جا آورده شود و اگر تا ظهر انجام ندهد، بهتر است‏بدون نیت ادا و قضا (ما فى‏الذمه) تا عصر جمعه به جا آورد و اگر در روز جمعه غسل نکند، مستحب است از صبح شنبه تا غروب قضاى آن را به جا آورد و کسى که مى‏ترسد در روز جمعه آب پیدا نکند، مى‏تواند روز پنج‏شنبه غسل را انجام دهد، بلکه اگر در شب جمعه غسل را به امید آنکه مطلوب خداوند است، به جا آورد صحیح است و غسل جمعه براى شخص مسافر و غیر مسافر و زن و مرد و حتى بچه‏هاى ممیز و زن حائض مستحب است. (ر.ک: عروة‏الوثقى، فى اغسال المندوبه، توضیح المسائل، مساله‏644. ) دراهمیت غسل جمعه همین بس که دربرخی از روایات آمده که جسد بعضى از افراد در قبر از بین نمى‏رود عالم واقعى، شهید، مؤمن واقعى، کسى که چهل جمعه غسل جمعه را ترک نکند و تجربه هم این روایات را تأیید کرده است و اگر نیاز دارید که این حقیقت براى شما کاملاً روشن شود شما را به مطالعه کتابى که اخیر تألیف شده به نام (اجساد جاویدان) دعوت مى‏نماییم زیرا در آنجا بیش از صد نفر را ذکر کرده است که بعد از مدت‏ها که به عللى قبر آنها نبش شده است مشاهده کرده‏اند که بدن تر و تازه باقى مانده است.
هم چنین درباره هدف از غسل جمعه در روایات ما آمده است: «فجعل فیه الغسل تعظیما لذلک الیوم و تعظیما علی سایر الایام و زیادة فی النوافل و العبادة» یعنی خداوند غسل در روز جمعه را بخاطر عظمت این روز، و عظمت آن بر سایر روزها و برای اینکه مستحبات در این روز زیاد شود قرار داد....»
بنابراین، تمام دستورات اسلام ازجمله غسل جمعه دارای فلسفه ای والا و هدفی بزرگ هستند.